Insamlingskampanjen för kultur- och konstnärssällskapet ”Modrački mornari” i Bosnien och Hercegovina
Bosnien och Hercegovinas Kvinnoriksförbund i Sverige inbjuder dig att stödja insamlingskampanjen för kultur- och konstnärssällskapet ”Modrački mornari” (Sjömän från Modracsjön) i Šerići, Živinice, Bosnien och Hercegovina.
Kultur- och konstnärssällskapet ”Modrački mornari” från Šerići grundades 1977 och verkade fram till 1989, då den lade ner sin verksamhet. På initiativ av en grupp unga entusiaster, framför allt paret Sanela och Samir Čičkušić, återupptogs sällskapets arbete 2007 på sitt 30-årsjubileum.
Sedan dess har sällskapet uppnått en avundsvärd kvalitetsnivå i sina aktiviteter inom bevarandet av kulturarv. De satte upp nio koreografier och förvärvade nio folkdräkter, startade fem sektioner i sju grupper med över etthundratjugo medlemmar och åttio procent barn i åldern sju till arton år. Från år till år ökar antalet barn och kvaliteten på verksamheten. Och de stannade inte bara vid lekar och sånger – de genomförde också över tio infrastrukturprojekt för att skapa bättre arbetsförhållanden.
Detta sällskap representerade Živinice och Bosnien och Hercegovina i Turkiet, Kroatien, Slovenien, Danmark, Sverige, Makedonien, Schweiz, Montenegro… De var stolta värdar och gäster, var de än befann sig lämnade de sina spår.
Tack till:
- BHKRF (1 000 kr)
- Borovac Selma (100 kr)
- Cetina Muhamed (200 kr)
- Čečo Dževad (200 kr)
- Džanić Fatma (200 kr)
- Dželić Amela (100 kr)
- Gunić Alma (200 kr)
- Isanović Amela (250 kr)
- Jašarević Maida (200 kr)
- Mešinović Medina (200 kr)
- Mustedanagić Zumreta (100 kr)
- Ovčina Sanela (100 kr)
- Ramić Fatima (200 kr)
- Ramić Ševala (100 kr)
- Softić Alma (200 kr)
- Šiljković Vasva (120 kr)
- Tucaković Haris (300 kr)
- Vehabović Sabaheta (500 kr)
- Zahirović Mirsada (600 kr)
Detta inlägg finns även tillgängligt på:



![50/50 – Ingen modern europeisk demokrati utan jämställdhet [en]](http://www.bhkrf.se/wp-content/images-wo/5050democracy.png)

